MAĢISKĀ KURKUMA

MAĢISKĀ KURKUMA

MAĢISKĀ KURKUMA

 

Vai esat domājuši, kā izskatās kurkuma? Tā ir sakne, tās augs nes Curcuma longa vārdu. Šī sakne ir līdzīga ingvera saknenim. Tās abas pieder ingveru ģimenei Zingiberaceae. Kurkumas augs var izstiepties līdz pat vienam metram. To pārgriežot atklājas tikai kurkumai raksturīgā krāsa – dzeltenīgi oranža – saules simbols. Vai zinājāt, ka sinepes savu krāsu iegūst no tām pievienotās kurkumas? Šī auga pulveri izmanto dažādu kariju gatavošanā. Taču šīs saknes pielietojums ir plašāks, nekā pirmajā mirklī nojaušam. Maģiskā kurkuma, protams, ietekmē mūsu fizioloģiskās sistēmas, taču tā atstāj iespaidu arī uz enerģētiskajām sistēmām.

 

INTERESANTI FAKTI

Daudzgadīgā garšauga izcelsme saistīta ar Indijas dienvidrietumu reģionu un Šrilanku. Par tās daudzveidīgumu liecina plašais izmantošanas klāsts un šī sakneņa loma hinduisma reliģijā. Viduslaikos Eiropā kurkuma tika dēvēta par Indijas safrānu, un to lietoja aizvietojot dārgo garšvielu, tādējādi nodrošinot vēlamo nokrāsu. Tās garša tiek raksturota kā rūgtena, aromātiska, un bieži vien to dēvē par zemes garšu.

 

PASAULES VIRTUVĒS

Ar izaugumiem klātā sakne tiek žavēta un samalta līdz gaiši oranžam un dzeltenam pulverim. Ja jums padomā lietot svaigu sakni, tad veikalā to atrast ir samērā grūti. Vislabāk meklējiet sakneni specializētajos Āzijas produkciju veikalos. Kurkumu lieto kā krāsvielu gan ēdienam, gan apģērbam. Piemēram, ražas novākšanas svētkos Indijas dienvidos, kurkumas augu pasniedz kā pateicību saules dievam Suryan.

Ja ieskatāmies Indijas un Nepālas virtuvēs, tad to pievieno zivju, gaļas, olu un dārzeņu ēdieniem. Dienvidāfrikā to izmanto rīsu ēdienos. Kambodžā tradicionālā zivs ēdiena amok pagatavošanā izmanto karija pulveri, kurā ir arī kurkuma. Indonēzijā ar to piesķir asumu liellopa gaļas tradicionālajiem ēdieniem – rendang un sate padang. Lai arī to lielākoties izmanto pikantos ēdienos, tomēr to var sastapt mandeļu kūkā sfouf, ko gatavo Libānā. Kurkuma papildina arī Dienvidāfrikā sastopamo karsto dzērienu, ko gatavo no medus un viskija.

Pārskatot dažādu tautu virtuves kultūras un receptes, secinājums ir viens – šis garšaugs ir plaši izmantojams. Tas labi sader ar pupiņām, lēcām, rīsiem, sīpoliem, baklažāniem, spinātiem, tomātiem, kartupeļiem, puķkāpostiem, dažādiem sakņu dārzeņiem, olām, zivīm, jēra, cūkas, liellopa, vistas gaļām, sinepēm un ingveru. Kurkuma sader ar gandrīz visiem augiem. Daži no augiem, ko var izmantot kopā ar kurkumu – kardamons, ķimenes, ķiploki, kanēlis un koriandrs. Tomēr ir viens augs, kas rada lielisku kombināciju. Tie ir melnie pipari, kas uzlabo ne tikai garšu, bet šī saderība paaugstina pakāpi, kādā kurkumīns (aktīvā kurkumas sastāvā esošā viela), kas uzņemta to apēdot, tiek absorbēta ķermeņa asinsrites sistēmā. Respektīvi, melnā pipara īpašības palīdz padarīt kurkumīnu pieejamāku mūsu ķermenim. Kurkumu var pievienot dzērienos – tie sasildīs. Ļoti populāra ir kurkumas latte.

 

IETEIKUMI GATAVOJOT

Es lietoju kurkumu gatavojot ēdienu, jo man patīk tai piemītošais aromāts. Ja to izvēlaties pievienot ēdienam, lietojiet taupīgi, turpiniet degustēt pievienošanas procesā.

Kurkumu var pievienot, piemēram, cepot omleti sviestā, kur pirms tam īslaicīgi apcepts čili, ingvers, ķiploks.

Kā arī var pievienot ūdenim, kurā vāra kartupeļus, lai tie iegūtu dzeltenīgāku nokrāsu.

Pamēģiniet maltu kurkumu sajaukt ar kanēli, ingveru un čili, pievienojiet šo uz pannas uzkarsētam sviestam un ābolu šķēlēm. Tad mazliet apcepiet, un ņemiet nost no pannas, pievienojot nedaudz kļavu sīrupa. Lieliska mērce veģetārām maltītēm. Kurkumu var pievienot ikvienā karijā (kari no indiešu val. mērce). Pēc karija pulvera sastāva var spriest par kurkumas saderību ar chili pulveri, koriandru, kumīnu, ingveru, pipariem, krustnagliņām, ķimenēm, fenheļa sēklām, muskatriekstu. Itin labi iet kopā!!! Maltā kurkumā apcep zivi, lauru lapas, pievieno koriandra sēklas un citrona miziņu. Kā arī izmantot šķipsniņu, lai iekrāsotu rīsu un lēcu ēdienus. Kurkuma tā pat sader ar saldo papriku, sviestu un sēnēm un pat datelēm.

UZGLABĀŠANA

Svaigu kurkumas sakni var uzglabāt līdz pat 3 mēnešiem. Maltu un žāvētu kurkumu var uzglabāt līdz par 2 gadiem. Lai aizstātu kurkumu, iesaka izmantot 1 tējkaroti maltas dzeltenās sinepju sēklas un šķipsniņu safrāna.

 

KURKUMA VESELĪBAI

Kurkumas saknenī ir labvēlīgie komponenti, kas to padara par dārgakmeni tradicionālajā medicīnā ajurvēdā. Kurkumu izmanto tradicionālie Indiešu dziednieki hakims, kā daļu no ajurvēdas medicīnas sistēmas. Kurkumas saknenis satur gaistošu ēterisko eļļu, krāsvielu kurkumīnu un rūgtvielas.  Kā tautas medicīnas līdzeklis tas pieminēts gremošanas uzlabošanai, imunitātes stiprināšanai, kuņģa un aknu iekaisumu gadījumos. Tai piemīt antibakteriālas un antioksidanta īpašības.

 

Foto: Emīls Skrīvelis.

Raksts tapis Žurnālam TAKA, 2018. gada janvāra numuram.

 



Leave a Reply