Stāsti par ēdienu. 1.daļa

Stāsti par ēdienu. 1.daļa

Labrīt, draugi!

Kā izrādās, ir apritējis šī bloga  7. pastāvēšanas gads. Vēlējos ko jaunu un aizraujošu. Ceru, draugi, ka ne tikai man, bet arī  jums būs interesanti. Izlēmu pievienot vienu sadaļu starp divām jau esošajām par deju, ķermeni, kustēšanos un receptēm. Paralēli šīm tēmām rakstīšu par grāmatām (un ne tikai literatūru), kurās lasāms par ēdienu, ēšanas paražām un tradīcijām, garšām un to fizioloģiju, dzērieniem, pieredzēm, viedokļiem, strīdiem (piemēram, par to vai pirmais bija alus vai maize – saka, ka viedokļi atšķiras skatoties no antropoloģijas un citām perspektīvām).

dali-2.jpg
Ilustrācija no Dali sirreālistiskās pavārgrāmatas – Galas vakariņas. | Dali. Les diners de Gala. (1973) | Viena no grāmatām, par kuru rakstīšu, jo to ir vērts lasīt!

Par jauno tēmu man jāpasakas draudzenei Violai! Viņas regulārie grāmatu kluba apmeklējumi, stāsti par tik dažādajām grāmatām, iedvesmoja mani. Svarīgi droši vien būtu piebilst, ka man ir īpašas attiecības ar grāmatām kopš bērnības. Īsumā – es esmu grāmatu atkarīgā. Es tās lasu, pērku, man tīk tās smaržot tikko no drukas nākušas vai notraust putekļiem klātās, kā arī dāvināt. Manuprāt, grāmata ir fantastiska dāvana! Grāmata ir vērtība! Esmu secinājusi, ka šī mīlestība man no vecmāmiņas. Viņa savā laikā bija grāmatu redaktore izdevniecībā Zvaigzne ABC.

Mana mājas bibliotēka ir ievērojama. Daudzas grāmatas ir mantotas, bet vairākumu esmu iegādājusies pati. Pēc grāmatu plaukta satura var noprast, kādas tēmas ir vai ir bijušas aktuālas. No antropoloģijas studiju laikiem (LU) saglabājušās tās, kas skar dažādas sociālas un kultūru līdzību/atšķirību tēmas, arī ekonomika, diplomātija, ēdiens, ceļošana, ķermenis un medicīna ir topā! Bet paralēli savu vietu ieņēmušas tās, kas par dejas un horeogrāfijas tēmām, mūziku, libretiem, operu un mazliet pa kādam klasiskam vai jauno laiku romānam jau arī var atrast. Neizbēgami arī kulinārijas tēmas plašais loks tiek ietverts.

Te arī ievada pirmā daļa tuvojas beigām. Turpinājumā – par ēdienu dažādās formās, par vidi un notikumiem, kas to iespaido, un nedaudz par mielasta galdiem, kas bija un ir visu godu simbols! Es nepretendēju uz augsti zinātnisku rakstīšanas manieri, bet pa kādai atsaucei būtu vērtīgi, vai ne?

Redziet, ēdiena tēma mani tiešām ir ieinteresējusi. Aicinu, protams, jūs izteikt komentārus, ieteikumus, iebildumus, viedokļus un savas pieredzes par ēdienu grāmatām, pašu pieredzēto un savām tradīcijām.

Lai mums visiem grandioza nedēļa un februāris kopumā!

dalispicca.jpg
Šī ir internetā klīstoša ilsutrācija, kas tapusi iedvesmā no Dalī gleznas, kurā redzami mīkstie pulksteņi (skatīt zemāk). Šī atrasta Pinterest.
the-persistence-of-memory-1931.jpg
Dalī “Mīkstie pulksteņi” un laika attēlojums (1931)


Leave a Reply