Gardais tomātu un pilngraudu kišs

Gardais tomātu un pilngraudu kišs

Gardais tomātu un pilngraudu kišs

 

Ir rīts. Vēl klusa virtuve. Ieslēdzu kafijas automātu.

Izņemu no ledusskapja vakar pagatavoto kiša mīklu. Šī recepte ir kaut kas tāds, kas mani no sirds iepriecināja, jo tā ir garda un perfekta uzkoda. To pagatavotu un notiesātu katrs, kam garšo siers un tomāti. Lieliski garšos ar salātiem.

Tikai divi darbi jāveic iepriekšējā vakarā. Šī recepte ir viena no tām, pie kuras var atgriezties atkal un atkal. Atceros, ka kišu ēd tikko no krāsns pagatavotu vai remdenu. Tam ir jābūt vieglam savā garšā. Vispārējs noteikums labam kišam – vislabāk darbojas spēcīgas, kūpinātas un sāļas garšas. Kontrastam un papildinājumam derēs svaigi, kraukšķīgi un vēsi salāti.

 

 

Sastāvdaļas mīklai:

160 g pilngraudu milti

110 g auksts sviests

Šķipsniņa jūras sāls

1 olas dzeltenums

50 ml auksta ūdens

 

Pildījums:

250 ml skābais krējums (25%)

4 olas + 1 olas dzeltenums

180 g cietais siers, sarīvēts

1 ēd.k.timiāns un rozmarīns, sasmalcināts

Šķipsniņa jūras sāls

Svaigi malti melnie pipari

 

Krāsnī cepti tomāti:

250 g ķiršu tomāti, pārgeizti uz pusēm

1 tējkarote brūnai cukurs

1 ēdamkarote timiāns un rozmarīns, sasmalcināts

1 ēdamkarote olīveļļa

Šķipsniņa jūras sāls

Svaigi malti melnie pipari

 

*Papildinājums

Ja gribas kaut ko klāt – sagriez seleriju, fenheli, kolrābi, redīsu, kāpostu, ledussalātu.

 

Foto: Emīls Skrīvelis Recepte: Kristiāna Cimermane

Foto: Emīls Skrīvelis Recepte: Kristiāna Cimermane

Foto: Emīls Skrīvelis Recepte: Kristiāna Cimermane

 

Pagatavošana

 – Mīklas pagatavošanai miksera bļodā liec miltus, sviestu un sāli. Vari sajaukt arī ar rokām šīs sastāvdaļas. Galvenais, ko der acerēties – sajaukt tiktāl, lai veidojas lielu drupaču konsistence. Tad pievieno un labi iejauc olas dzeltenumu. Tad pievieno aukstu ūdeni (tam jābūt tiešām aukstam). Visu sajauc un izveido bumbas formu. Ietin pārtikas plēvē un ieleic ledusskapī. Vislabāk uz visu nakti. Ja nav tādas iespējas, tad 30min – 1h būs gana.

– Tomāti. Uzkarsē krāsni 150 °C. Pārgriez tomātus uz pusēm un kārto cepampannā. Apkaisi ar sastāvdaļām, beigās pārlej ar olīveļļu. Cep apmēram 1h, līdz tie izskatās sakrunkojušies un garšo saldeni.

Ir laiks nelielai kafijas pauzei.

– Izņem no ledusskapja mīklu un izrullē to uz virsmas, kas pirms tam pārbērta ar miltiem. Es izmantoju 23 cm silikona cepampannu.

– Ieklāj izrullēto mīklu, ieklāj cepampapīru un ieber pelēkos zirņus kā slogu. Liec krāsnī un cep 15 – 20 min. Izņem cepampannu un nober nost zirņus, noņem papīru. Liec atpakaļ krāsnī un cep vēl 15min. Izņem no krāsns un ļauj tai atdzist.

– Uzkarsē krāsni uz 200 °C.  Gatavo pildījumu.

– Pildījumam liec bļodā skābo krējumu, olas, sieru, sasmalcinātos garšaugus. Visu samaisi. Pagaršo vai kas vēl nepieciešams garšai. Piemēram, sāls vai pipari? Lej pāri atdzisušajai mīklai. Kārto ceptos tomātus kiša pildījumā.

– Liec cepeškrāsnī uz 25 – 30min. Kā pārbaudīt vai gatavs? Paspied kiša centrā, lai sajustu stingru konsistenci, bet ne cietu. Kiša malām jābūt brūnganām un pufīgām. Ja cepoties malas paceļas, uztraukumam nav pamata, jo tās saplaks atdziestot!

 

*Papildinājums. Tikmēr sagriež svaigus, neapstrādātus, kraukšķīgus un aukstus salātus, ko pasniedz uz šķivja, blakus kiša šķēlei. Labi derēs selerijas, fenhelis, kolrābji, redīsi, kāposti, ledussalāts.

Foto: Emīls Skrīvelis

Foto: Emīls Skrīvelis Recepte: Kristiāna CimermaneLeave a Reply